Wspieramy młodych filmowców!

Słowiańskie baśnie i legendy wplecione w historię osadzoną we współczesnych czasach to oryginalna koncepcja filmu, który nakręcą młodzi twórcy z Iławy. Produkcja pt. „Konferencja” doczeka się realizacji dzięki publicznej zbiórce pieniędzy na portalu PolakPotrafi.pl. – Cenimy sobie ambitne projekty, bo sami właśnie takich się podejmujemy. Bez wahania postanowiliśmy wesprzeć tę inicjatywę. – przekonuje Łukasz Skibiński, dyrektor ds. projektów i wdrożeń w firmie Projekt Multimedia Sp. z.o.o.

 

”Konferencja” to thriller opowiadający o mężczyźnie, dla którego kariera stała się najważniejsza. W pogoni za pieniędzmi nie zauważył nawet, że po drodze stracił coś o wiele cenniejszego. Nieświadomy tego, co się z nim stało, nieustannie przezywa jeden i ten sam dzień.

– Chcieliśmy stworzyć coś, co zmrozi widzom krew w żyłach, ale jednocześnie da im powód do refleksji nad swoim życiem. –  wyjaśnia Mateusz Kowalski, reżyser.

 

Inicjatorzy przedsięwzięcia – grupa Forest Grandfather Studio to pasjonaci kinematografii. Kochają tworzyć filmy, mają głowy pełne pomysłów i ogromy zapał do pracy.  Przed kilkoma miesiącami wspólnie stworzyli krótkie opowiadanie, po czym zapragnęli je zekranizować. Inspiracją dla ich produkcji był film „JAGA” Legendy Polskie w reżyserii Tomasza Bagińskiego, trailer gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, a także książka „Szeptucha” autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk.

– Przygotowaliśmy scenariusz i zaczęliśmy szukać pomocy przy realizacji w naszym filmowym środowisku. Pomysł się spodobał i udało nam się znaleźć serdecznych ludzi, którzy zaangażują się w projekt. Niestety koszty przerosły nasze oczekiwania. – przyznaje reżyser.

Najwięcej, bo blisko 7 tys. zł pochłonie wynajem profesjonalnego sprzętu, m.in. kamer i oświetlenia. Ponad 3 tys. zł przeznaczone zostanie na akcesoria do charakteryzacji, kostiumy i rekwizyty. Konieczne będzie także wynajęcie lawety do ujęć z samochodu. W sumie koszt produkcji wyliczono na 10 tys. zł. Tę niemałą kwotę filmowcy postanowili zebrać na portalu PolakPotrafi.pl, gdzie każdy mógł wesprzeć projekt, nawet symboliczną złotówką.

 

– Stworzenie własnej produkcji filmowej od lat było naszym marzeniem. W końcu zebraliśmy się na odwagę i spróbowaliśmy o nie zawalczyć. – mówi Mateusz Kowalski.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! Kwotę potrzebną do realizacji przedsięwzięcia udało się zgromadzić jeszcze przed zakończeniem akcji. Projekt wsparła także firma Projekt Multimedia.

– Wierzymy w potencjał naszych rodzimych twórców. Polskie produkcje filmowe są obecnie na bardzo wysokim poziomie i coraz częściej są dostrzegane i doceniane na arenie międzynarodowej. Dobrym przykładem jest choćby film „Twój Vincent”, który w tym roku był nominowany do Oscara. Chcemy wspierać młodych filmowców w ich dążeniach do realizacji marzeń. – przekonuje Łukasz Skibiński z firmy Projekt Multimedia Sp. z.o.o. – Zaintrygował nas scenariusz „Konferencji” i ich pomysł na realizację tego dzieła. Mamy nadzieję, że dzięki produkcji Iławian słowiańska mitologia, która jest przecież bardzo bogata i ciekawa, nie odejdzie w zapomnienie.

W sumie projekt wsparły 63 osoby, a na koncie filmowców udało się zebrać 14360 zł. Na zrealizowanie części zdjęciowej filmowcy przewidują około 3 dni. Najwięcej czasu zajmie montaż materiału. Cała ekranizacja ma być nie dłuższa niż 15 minut. Iławianie mają zamiar zorganizować premierowy pokaz swojego dzieła na dużym ekranie dla wszystkich, którzy wsparli projekt. Chcieliby także wysłać swój film na festiwale, m.in: Warszawski Festiwal Filmowy, Młodzi i Film. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych, Solanin Film Festiwal 2018, Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-MOBILE NOWE HORYZONTY oraz Festiwal „Filmowe Zwierciadła”.