Szymon Kowal prelegentem podczas konferencji w Rzeszowie

Szanse i zagrożenia, przed jakimi stoją obecnie muzea, były tematem konferencji, która odbyła się 9 września w Rzeszowie. Firma fpsystem zaprosiła do rozmowy dyrektorów placówek z Podkarpacia i okolic, a także naszą spółkę Projekt Multimedia.

Podczas trzygodzinnego spotkania prelegenci poruszyli szereg interesujących zagadnień. Konferencję otworzył właściciel fpsystem Franciszek Pacewicz, który wyjaśniał na czym polega współpraca jego firmy z muzeami w zakresie ewidencji obiektów muzealnych, a także omówił sposób, w jaki obecnie podchodzi się do tego zagadnienia.

Kolejne wystąpienie poświęcone było digitalizacji obiektów muzealnych – Joanna Szarata z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie opowiedziała o zrealizowanym przez placówkę projekcie Wirtualne Muzea Podkarpacia, a także o powstaniu w placówce pracowni digitalizacyjnej i jej doświadczeniach.

Trzecią prelekcję wygłosił Szymon Kowal, dyrektor ds. rozwoju w firmie  Projekt Multimedia, który poruszył temat rozwiązań, jakie muzea stosują przygotowując ekspozycje, a także wyzwań, jakie stawia przed nimi współczesny świat i stale rozwijające się technologie.

Bardzo ciekawe wystąpienie przygotowała Alicja Knast, która na przykładzie własnych doświadczeń omówiła nie tylko błędy, jakie muzea popełniają realizując projekty inwestycyjne, ale też szanse, jakie przed nimi stoją.

Na koniec ponownie głos  zabrali przedstawiciele fpsystem – Ada Buniewicz i Piotr Kucharczyk, którzy opowiedzieli o powstającym portalu dla muzealników i miłośników kultury MuzeON oraz o zastosowanych w systemie Muzeo rozwiązaniach ułatwiających zarządzanie procesami w pracach muzealnych i współpracę między działami.