Projekt Multimedia w finale za podziemną wystawę w Osówce!

Jako generalny wykonawca firma Projekt Multimedia znacząco odmieniła Podziemne Miasto „Osówka”. Surowe sztolnie wypełniły się multimedialnymi stanowiskami, które jak wehikuł czasu przenoszą zwiedzających do trudnych dziejów II wojny światowej. Nowoczesna ekspozycja została doceniona przez jurorów międzynarodowego konkursu InAVation Awards 2020, którzy zakwalifikowali ją do finałowej 10. najlepszych instalacji audiowizualnych 2019 roku na świecie! Finał konkursu odbędzie się w lutym w Amsterdamie!

Lubińska firma Projekt Multimedia Sp.z o.o. już trzeci rok z rzędu jest nominowana do nagrody w prestiżowym konkursie dla branży AV. W poprzednich edycjach InAVation Awards została wyróżniona za projekt Siedziby Głównej oraz Centrum Badań i Rozwoju giganta obuwniczego – firmy CCC S.A., Mediatekę w Ostrowie Wielkopolskim, a także wystawę pn. „Kierunek Zdrowie” w Centrum Nauki „EXPERYMENT” w Gdyni. W tym roku oczy całego świata zwrócone są na Podziemne Miasto „Osówka”, w którym pod koniec września otwarto nową multimedialną trasę turystyczną.
Do momentu rozpoczęcia prac w obiekcie znajdowały się jedynie wywieszone na ścianach plansze informacyjne oraz poukładane na ziemi lub prowizorycznych podestach eksponaty: odnaleziona w podziemiach broń, hełmy żołnierzy czy fragmenty sprzętu górniczego wykorzystywanego do drążenia sztolni. O tajemniczej i wciąż nie do końca jasnej historii „Riese” mogli opowiadać wyłącznie przewodnicy prowadząc zwiedzających przez surowe tunele.
Aby podnieść atrakcyjność obiektu, postawiono na opracowanie multimedialnej ekspozycji. W tym celu Gmina Głuszyca zdobyła 1,5 mln. złotych dofinansowania z funduszy europejskich. Projekt modernizacji i rozbudowy wystawy miał na celu urozmaicenie i wzbogacenie trasy zwiedzania, z zachowaniem szacunku dla najistotniejszej wartości jaką są same podziemia i ich historia.
Stylowe gabloty z podświetleniem LED
Zwiedzane obiektu rozpoczyna się od wartowni, która mieści się w wąskim korytarzu. Wkomponowano tam gablotę ekspozycyjną ze stali kortenowej. W środku znajdują się repliki: skrzynie stylizowane na nazistowskie, amunicja, broń i granaty. Przedmioty wyeksponowano za pomocą wewnętrznego, wodoodpornego oświetlenia LED. Dzięki doświadczeniu firmy Projekt Multimedia, która specjalizuje się w multimedialnych wystawach, udało się uniknąć typowego dla podziemnych obiektów problemu – zaparowanych gablot, poprzez specjalny system odwilżaczy powietrza i ogrzewania.

Hologram Adama Ferency
Po wyjściu z wartowni zwiedzających wita hologram znanego aktora Adama Ferency, który opowiada o tym jak rozpoczęła się II wojna światowa, jakie państwa były zaangażowane w
ten konflikt oraz wyjaśnia jak to się stało, że w skałach Gór Sowich wykuto kilometry podziemnych korytarzy i w końcu czemu miała służyć zakrojona na tak olbrzymią skalę tajemnicza budowa nazwana kompleksem „Riese”. Równocześnie, obok wirtualnej postaci rzeczywistych rozmiarów, na monitorze wyświetlane są archiwalne nagrania wideo z okresu II wojny światowej, do których dodano  napisy w dwóch wersjach językowych.

Cały kompleks na wirtualnej makiecie
W Górach Sowich, w których powstał projekt o kryptonimie „Riese” zlokalizowano 6 podziemnych kompleksów, które wchodziły w skład tego tajemniczego przedsięwzięcia. Za siódmy uznaje się zamek w Książu. Łącznie udało się odnaleźć wyrobiska o długości około 9 kilometrów i powierzchni 25 000 metrów kwadratowych. Aby pokazać skalę nazistowskiego przedsięwzięcia, przygotowano makietę topografii terenu, z dodatkowym miejscem na wyświetlanie tłumaczeń na języki obce, na której za pomocą mappingu wyświetlane są historyczne mapy, a na nich lokalizacje poszczególnych obiektów oraz plany podziemnych korytarzy. Lektorem w tym stanowisku jest znajdujący się w czołówce znanych głosów Tomasz Knapik.

Znalezione i wyeksponowane
Na terenie „Osówki” odnaleziono porzucone karabiny. Pordzewiała broń została wyeksponowana w gablocie wykończonej panelami ze stali kortenowej.  Na tylnej ścianie znajdują się szkice karabinów wyeksponowanych w gablocie.

Efektowna trasa wodna
Turyści mają do wyboru kilka tras zwiedzania. Jedną z nich jest trasa ekstremalna. Jej głównym punktem jest przeprawa wodna. Firma Projekt Multimedia wymieniła tam stare, przyciemnione oświetlenie na efektowne światła podwodne. Dodatkowymi atrakcjami są wydruk stwarzający złudzenie zatopionej ciężarówki oraz zatopiona łódka ze skrzyniami pełnymi złota.

Wirtualna winda
W podziemiach „Osówki” znajduje się niedostępny dla zwiedzających, ok. 60 metrowy szyb prowadzący na powierzchnię. Miała znajdować się w nim winda towarowo-osobowa. Jego udostępnienie jest niemożliwe, ze względu na ryzyko zmiany mikroklimatu panującego w podziemiach, objętych programem Natura 2000. Dzięki multimedialnej projekcji, turyści mogą zobaczyć szyb od środka i poczuć się, jakby wyjeżdżali windą na powierzchnię oraz zobaczyć część naziemną obiektu z lotu ptaka. Projekcja wyświetlana jest na dwóch scenograficznie zabudowanych ekranach.

Hologramy więźniów obozów koncentracyjnych
Niemcy byli architektami i nadzorcami projektu „Riese”, ale to wcale nie oni budowali imponującą sieć podziemnych sztolni. Za prawdziwych wykonawców należy uznać robotników przymusowych, jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych. Ludzi,których w większości wysyłano w Góry Sowie od razu z myślą, iż zostaną zamordowani, gdy tylko budowa dobiegnie końca. Szacuje się, że do obozów budujących kompleks trafiło przynajmniej 13 000 osób. Byli to wyłącznie Żydzi, w większości przetransportowani prosto z obozów koncentracyjnych, gdzie uznano ich za zdolnych do pracy. Więźniów przetrzymywano w prowizorycznych barakach w lesie. W obozach brakowało żywności, rozprzestrzeniały się choroby, a wycieńczonych więźniów zmuszano do ciągłej pracy ponad siły. Skala ofiar była zatrważająca. Łącznie życie straciło około 5000 osób zatrudnionych przy budowie „Riese”. Tę tragiczną historię przedstawiają hologramy więźniów ubranych w pasiaki. Wyczerpani, dźwigają olbrzymie głazy i ładują je do koleby, którą urobek wywożono na powierzchnię. Następnie odtwarzany jest film przedstawiający martyrologię więźniów, do którego dodano napisy w dwóch wersjach językowych. Scenografię uzupełnia replika koleby, czyli metalowego wózka jeżdżącego po torach, używanego w kompleksie „Riese”. Lektorem w tym stanowisku jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich głosów – Maciej Gudowski.

Przyroda podziemnego miasta
Korytarze Podziemnego Miasta „Osówka” są schronieniem dla hibernujących nietoperzy. Około 40 osobników przebywa tam od jesieni do wiosny. Wszystkie nietoperze w Polsce są objęte ochroną ze względu na cenna rolę jaką odgrywają w ekosystemie. Aby przybliżyć zwiedzającym życie tych pożytecznych zwierząt, przygotowano film dokumentalny wyświetlony na dużym ekranie, w którym lektorem nie mógł być nikt inny tylko Krystyna Czubówna.

Wirtualni robotnicy na rusztowaniu
Ukształtowanie terenu nie sprzyjało hitlerowcom. Na drodze stanęły im niezwykle ciężkie warunki geologiczne. Podobne kompleksy na innych obszarach III Rzeszy wykuwano w prostym do obróbki piaskowcu. W Górach Sowich dominują tymczasem twarde i trudne do przebicia skały gnejsowe. Wykuwanie podziemnych chodników było więc niezwykle ciężką pracą. Stanowisko to stwarza holograficzną imitację realistycznych robotników pracujących na scenograficznym rusztowaniu, które wiernie odwzorowuje oryginalne rusztowanie z okresu II wojny światowej.

Motoryzacyjna wisienka na torcie
W jednej z podziemnych hal przygotowano ekspozycję poświęconą pojazdom używanym w okresie II wojny światowej na Dolnym Śląsku. Stanowisko to składa się z trzynastu modułów ekspozycyjnych zbudowanych ze stali kortenowej. Grafiki niemieckich i radzieckich pojazdów nadrukowane są na lightboxach podświetlanych światłem LED. Wisienką na torcie tego stanowiska jest piękna, jeżdżąca replika VW KdF typ 82 Kubelwagen, zbudowana specjalnie na potrzeby tej wystawy.

Gra świateł i dźwięków
W podziemiach „Osówki” odnaleziono wiele przedmiotów pozostawionych przez pracujących tam więźniów. Wszystkie te elementy wyeksponowano na podestach modułowych i podkreślono  oświetleniem efektowym.

Ekspozycja broni i wyposażenia
W gablocie wykonanej ze stali kortenowej wyeksponowano broń i wyposażenie wojskowe. Wewnątrz zastosowano wodoodporne oświetlenie LED. Obok gabloty znajduję się przykuwające uwagę trójwymiarowe zdjęcie przedstawiające niemieckich żołnierzy wycofujących się z Polski. Grafika została podzielona na 4 wybiórcze plany (warstwy). Nadaje to zdjęciu efekt przestrzenny.

A na koniec wybuch!
Przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele podziemnych konstrukcji zostało zniszczonych, a  prowadzące do nich tunele zostały wysadzone. Scenę podkładania ładunków wybuchowych przez niemieckich żołnierzy zaaranżowano poprzez projekcję rzeczywistych wymiarów hologramów niemieckich żołnierzy i ciężarówki.

Multimedialna wystawa stworzona przez Projekt Multimedia, znalazła się wśród 10 najlepszych realizacji w kategorii „Visitor Attraction”. O zwycięstwo powalczy z realizacjami z Indonezji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Singapuru, Rosji, Egiptu i Holandii. Finał InAVation Awards, podczas którego ogłoszeni zostaną zwycięzcy, odbędzie się 11 lutego, w trakcie uroczystej gali w Amsterdamie.
Foto: Agnieszka Potocka / Projekt Multimedia Sp.z.o.o.

Film: Forest Grandfather Studio / Projekt Multimedia Sp.z.o.o.

Link do informacji o nominowanych projektach

https://www.inavateonthenet.net/news/article/the-2020-inavation-awards-project-finalists-are