MUZEUM MLEKA W FINALE MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU

Po raz pierwszy w historii AV Awards o statuetkę ubiega się polska inwestycja. Multimedialna ekspozycja Centrum Tradycji Mleczarstwa „Muzeum Mleka” w Grajewie znalazła się w gronie ośmiu najlepszych projektów w kategorii „Entertainment Project of the Year”.

W 2016 roku w Grajewie powstało Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka. To pierwsza tego typu placówka w Polsce, która stała się niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną regionu. W tym miejscu zwiedzający nie spotkają tabliczek z napisem  „Nie dotykać eksponatów”. Wręcz przeciwnie. Cała ekspozycja została zaprojektowana tak, aby skłaniać turystów do interakcji. W obiekcie zastosowano dotykowe monitory, dzięki którym można korzystać z aplikacji, gier i quizów. Nowoczesny system dźwiękowy sprawia, że odwiedzający Muzeum wczuwają się w sielankowy, wiejski klimat. Do stworzenia ekspozycji wykorzystano innowacyjne rozwiązania takie jak mapping 3D, holoboxy, technologię RFID, a nawet zastosowano dotykową farbę!

– Naszym zadaniem było wzbogacenie obiektu o multimedia, które angażowałyby odbiorców, zachęcały do poszerzania wiedzy i uatrakcyjniały zwiedzanie ekspozycji. – Wyjaśnia Łukasz Skibiński, dyrektor pionu projektów i wdrożeń w firmie Projekt Multimedia Sp.z.o.o., która odpowiadała za część audiowizualną inwestycji. – Realizując projekt dbaliśmy o to, aby zastosowane przez nas rozwiązania były funkcjonalne, proste w użytkowaniu, a jednocześnie, aby współgrały ze scenografią.

Połączenie nauki z rozrywką okazało się strzałem w dziesiątkę. Od kiedy otwarto Muzeum Mleka, do liczącej 21 tys. mieszkańców miejscowości przyjeżdżają turyści z całego kraju, a nawet z zagranicy.

– Dzięki multimedialnej ekspozycji, obiekt przyciąga zwiedzających w każdej grupie wiekowej, a Muzeum znacząco wyróżnia się na tle innych atrakcji turystycznych Podlasia. To także ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Multimedialna ekspozycja stała się punktem wycieczek szkolnych. Młodzież chętnie przyswaja wiedzę o historii mleczarstwa i znaczeniu mleka dzięki atrakcyjnej formie wystawy. W ten sposób obiekt przyczynia się do popularyzacji mleczarstwa i produktów mlecznych. – Przyznaje Tomasz Dudziński, dyrektor Grajweskiego Centrum Kultury.

Ciekawa forma obiektu została doceniona także na arenie międzynarodowej. Muzeum Mleka zakwalifikowało się do finału konkursu AV Awards. Do prestiżowego plebiscytu corocznie zgłaszają się firmy z branży audiowizualnej prezentując najpiękniejsze projekty spektakularnych inwestycji takich jak multimedialne muzea, naszpikowana technologią parki rozrywki, nowoczesne siedziby globalnych korporacji, czy widowiskowe wnętrza centrów handlowych. W gronie realizacji wartych miliony dolarów grajewskie Muzeum Mleka jest prawdziwą perełką. Obiekt zakwalifikował się do finałowej ósemki w kategorii „Entertainment Project of the Year”. Wśród projektów walczących o statuetkę znajdują się takie inwestycje jak londyński park rozrywki „Alice’s Adventures Undergroud”, niemieckie Muzeum BMW, Cytadela na Malcie, podwodne zoo w Dubaju czy Miasto Wina we Francji. Co ciekawe po raz pierwszy w 19-letniej historii konkursu do finału dostał się wykonawca z Polski i polska inwestycja.

– Realizując inwestycję w Muzeum Mleka udowodniliśmy, że można stworzyć nietuzinkowe miejsce, które przyciągnie zwiedzających w każdym wieku, nawet jeśli nie dysponuje się milionowymi budżetami, jak w przypadku naszych konkurentów.– Przekonuje Szymon Kowal, dyrektor rozwoju w firmie Projekt Multimedia Sp.zo.o. – W obiekcie zainstalowaliśmy 12 monitorów dotykowych. Użytkownicy samodzielnie korzystają z nich, aby za pomocą dedykowanych aplikacji uzyskać informacje o poszczególnych elementach ekspozycji i rozwiązywać quizy. W Muzeum zwiedzający korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, takich jak holoboxy, w których wyświetlane są trójwymiarowe cząsteczki mleka, ściana pomalowana dotykową farbą, makieta wykorzystująca mapping 3D czy eksponaty wykorzystujące technologię RFID, która pozwala odczytywać informacje o produktach mlecznych za pomocą skanowania specjalnych chipów. To czyni obiekt miejscem unikalnym na skalę kraju, a jak przekonaliśmy się za sprawą konkursu, również na skalę międzynarodową.

Gala finałowa AV Awards odbędzie się 29 września w Londynie.