Muzeum Historyczne w Lubinie najlepsze na Dolnym Śląsku ? GALERIA ZDJĘĆ

Plebiscyt TOP 5 Dolnośląskich Muzeów rozstrzygnięty. Głosami internautów najciekawszym obiektem  jest Muzeum Historyczne w Lubinie! 

Do konkursu organizowanego przez Radio Wrocław zakwalifikowało się pięciu konkurentów. O tytuł, oprócz lubińskiej placówki, walczyło także Muzeum Bombek w Miliczu, Wrocławskie Muzeum Teatru, Wałbrzyskie Muzeum Porcelany oraz Muzeum Sentymentów w Kowarach.

Głosowanie rozpoczęło się w sobotę 28 lipca i trwało dwa tygodnie. Internauci mogli codziennie oddać jeden głos na wybraną placówkę przyznając jednocześnie ocenę od jednej do pięciu gwiazdek. Konkurs zakończył się 11 sierpnia o godz. 11:30. Zwycięzcą plebiscytu zostało Muzeum Historyczne w Lubinie, które otrzymało w sumie 2513 głosów. Tuż za nim w ranking było Muzeum Sentymentów w Kowarach, które zebrało o prawie 200 głosów mniej. Dalsze lokaty zajęły odpowiednio: Wałbrzyskie Muzeum Porcelany (738 głosów), Muzeum  Bombek w Miliczu (376 głosów) i Wrocławskie Muzeum Teatru (361 głosów).

– Ta wystawa ma dla nas szczególne znaczenie. W naszym rodzinnym mieście od podstaw stworzyliśmy ekspozycję, która snuje fascynującą historię! – Przyznaje Szymon Kowal, dyrektor ds. rozwoju w Projekt Multimedia Sp. z o.o. – Przygotowaliśmy projekt tej ciekawej przestrzeni, a także zajmowaliśmy pozyskiwaniem eksponatów oraz archiwalnych zdjęć i nagrań. Zależało nam na tym, aby poprzez niebanalną scenografię wprowadzić zwiedzających w klimat konkretnego okresu historii miasta – od lat 50-tych do końca lat 80-tych. W poszczególnych strefach zawarliśmy charakterystyczne elementy wystroju wnętrz, takie jak boazeria czy meblościanki, a także wyeksponowaliśmy używane wówczas sprzęty domowe – intapralkę Franię, maszynę do szycia czy stylowy odkurzacz. Dzięki temu udało nam się zbudować kontekst prezentowanych materiałów o historii Lubina. Liczyliśmy na to, że wystawa zrobi wrażenie na młodszym pokoleniu, natomiast u starszych zwiedzających wywoła nutkę nostalgii.

Plebiscyt na najlepsze dolnośląskie muzeum odbył się już po raz drugi. Rok temu tytuł ten trafił do Muzeum Ognia w Bystrzycy Kłodzkiej, które konkurowało z Muzeum Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w Uniejowicach, Muzeum Farmacji we Wrocławiu, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, a także z Muzeum Żaby w Kudowie Zdrój.