Muzeum 3D w Ostrowie Wielkopolskim otwarte!

Multimedialna ekspozycja jak wehikuł czasu przenosi zwiedzających w świat XIX – wiecznego miasta. Spacer dawnymi ulicami Ostrowa, oglądanie witryn ówczesnych sklepów, a także spędzanie czasu w kinie zaaranżowanym na wnętrze dawnego Kina Roma – to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie oferuje turystom nowo powstałe muzeum.

Motywem przewodnim wystawy jest rekonstrukcja dawnej ulicy miejskiej. Przechadzając się po niej zwiedzający mijają witryny sklepowe z ekspozycją towarów, stylowe ławki oraz latarnie. W tle słyszalne są dźwięki ówczesnego Ostrowa –  gwar ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku. Niezwykła wystawa w ciekawy sposób łączy nowoczesne multimedia z tradycyjną ekspozycją.

Korzystając z dotykowego monitora na słupie ogłoszeniowym zwiedzający mogą przeglądać bogate zasoby archiwalnych fotografii i map miasta. Znajdą tu również wycinki z gazet i plakaty informujące o wydarzeniach kulturalnych.

Ostrów Wielkopolski – Muzeum 3D. Fot. Agnieszka Potocka

W wirtualnej przymierzalni turyści mogą sprawdzić jak wyglądaliby nosząc stroje z dawnych czasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii kinect. Specjalne urządzenie „skanuje” sylwetkę człowieka, a następnie na wielkoformatowym monitorze wyświetla obraz zwiedzającego ubranego w dowolnie wybrany strój z epoki.

Ostrów Wielkopolski – Muzeum 3D. Fot. Agnieszka Potocka

Ciekawym punktem wycieczki po obiekcie jest seans we wnętrzu stylizowanym na dawne Kino Roma. W tym miejscu zobaczyć można unikatowe filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego autorstwa Wacława Suszyckiego, dawnego właściciela „Orędownika Ostrowskiego”, które ostrowskiemu Muzeum przekazała jego wnuczka – Ewa Szczepanek.

Ostrów Wielkopolski – Muzeum 3D. Fot. Agnieszka Potocka

Stanowisko z okularami do wirtualnej rzeczywistości pozwala zwiedzającym zobaczyć jak przed laty wyglądały dzisiejsze ulice Ostrowa Wielkopolskiego. Nakładając specjalne gogle goście muzeum przenoszą się do wybranych punktów miasta.

Ostrów Wielkopolski – Muzeum 3D. Fot. Agnieszka Potocka

Ostrów Wielkopolski – Muzeum 3D. Fot. Agnieszka Potocka

W części stylizowanej na  dawnej kawiarni-cukierni Belle-Epoque na turystów czekają związani z Ostrowem pisarze: Gustaw Bojanowski i Jadwiga Żylińska. Przysiadając się do ich stolików można posłuchać ich wspomnień o ówczesnym życiu. Unikatowe nagrania pochodzą z archiwów Polskiego Radia.

Ostrów Wielkopolski – Muzeum 3D. Fot. Agnieszka Potocka

W Ostrowie Wielkopolskim firma Projekt Multimedia realizuje obecnie kolejną inwestycję, którą jest  multimedialna biblioteka. Tak innowacyjnego projektu nie ma w całej Wielkopolsce. Ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne będzie to jednocześnie najbardziej nowoczesna biblioteka w kraju. W placówce powstanie 10 stanowisk, dedykowanych różnym dziedzinom kultury. Goście placówki będą mogli korzystać z kina 5 d, samodzielnie złożyć i zaprogramować robota, nauczyć się tworzenia muzyki i obróbki dźwięku, a także łączyć edukację z zabawą używając konsoli sensorycznych czy interaktywnej podłogi.