Dzieła Zamoyskiego na multimedialnej wystawie

W Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zaprezentowano wystawę czasową pn. „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. Ekspozycja po raz pierwszy na tak szeroką skalę prezentuje sylwetkę i dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Firma Projekt Multimedia odpowiedzialna była za część multimedialną wystawy i udowodniła, że nawet dysponując niedużym budżetem, w sprytny sposób można ożywić przestrzeń i urozmaicić oglądanie kolekcji dzieł sztuki.

Jak tego dokonaliśmy? Dzięki ścisłej współpracy z autorami wystawy, o wiele droższy pierwotny projekt został zmodyfikowany przez naszą firmę tak, aby możliwe było zastosowanie posiadanego już przez Muzeum sprzętu: sześć projektorów, telewizor, monitor, dwa tablety i nagłośnienie. Jedynym wydatkiem instytucji było więc zakupienie oświetlenia, gablot i wydruków. Efekt? Piękna, multimedialna wystawa!
Goście Muzeum mogą oglądać projekcje, na których wyświetlane są unikatowe na skalę światową, odnalezione w archiwum i przygotowane do prezentacji filmy kręcone przez Augusta Zamoyskiego amatorską kamerą wąskotaśmową. Na tabletach można zobaczyć archiwalne zdjęcia. Z głośników odtwarzana jest specjalnie przygotowana na tę wystawę ścieżka dźwiękowa. Jednym ze stanowisk jest zabudowany monitor. Po podniesieniu stylowej słuchawki telefonicznej zwiedzający ma możliwość oglądania i słuchania wywiadu z Ritą Sacchetto. Całą ekspozycję oprawiono doskonale dopasowanym oświetleniem. Oprócz blisko stu rzeźb, będących odzwierciedleniem wszystkich okresów twórczych Zamoyskiego, wśród eksponatów można zobaczyć m.in.: szkicowniki, korespondencję z wybitnymi postaciami epoki, pamiątki osobiste, a także XIX-wieczne rękopisy Ferenca Liszta i Roberta Schumanna.
Na ogromne uznanie zasługuje tu współpraca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Dzięki tym instytucjom wynegocjowano umowę na zakup rzeźb Zamoyskiego, a następnie udało się sprowadzić je do Polski.
Dzieła Augusta Zamoyskiego będą eksponowane w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza do 17 maja 2020 roku.